Nem vette meg a Mol Orbán régi kedvenc szlovák–magyar gázcsövét
Vasárnap járt le a határidő, hogy a Mol-kézben lévő FGSZ megvegye végre a kormánytól a négy éve építtetett üres szlovák–magyar gázcsövet.
Vasárnap járt le a határidő, hogy a Mol-kézben lévő FGSZ megvegye végre a kormánytól a négy éve építtetett üres szlovák–magyar gázcsövet.
Féléves késés után ma elindult a magyar–szlovák összekötő gázvezeték kereskedelmi üzeme.
Tervek szerint július elsejétől indul be a Szlovákiát Magyarországgal összekötő új gázvezetéken a kereskedelmi forgalom.
Ha az oroszok elzárnák a gázt, a magyar gázfogyasztási igény – ha magasabb áron is, de – más irányból már kielégíthető lenne. A legnagyobb árkockázatot a jövő január jelenti, de ha a magyar-szlovák interkonnektort üzembe helyezik, a prognosztizálható drágulás is lényegesen kisebb lehetne a jelenleginél. Erről Kaderják Péter, a Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdasági Kutató Központ (REKK) vezetője beszélt a Napi Gazdaságnak adott interjújában.
Néhány napja a média tele volt azzal, hogy átadták (illetve összekapcsolták) a szlovák és a magyar gázvezetékeket, és megvan a régóta hiányzó láncszem az orosz gáztól való nagyobb függetlenséghez. Képeket kaptunk a gázvezeték nyomvonalának helyszínéről, ami alapján úgy tűnt, a vezetéket átadni nem volt még időszerű. Később kiderült, rossz következtetéseket vontunk le.
Mérséklődhet az orosz gázfüggőségünk, ezt állította a magyar miniszterelnök az orosz-ukrán krízisről tartott csütörtöki tanácskozás után, Brüsszelben. Az állítást megtámasztó szlovák-magyar gázvezeték építése valóban a végéhez közeledik, és valóban jelent némi alternatívát az Ukrajnán keresztül érkező orosz gázzal szemben. A projekt előtörténete is érdekes, de az sokkal inkább, hogy a szlovákiai beruházás hússzorosát jelentő, magyarországi Déli Áramlat csővezetékébe azért mégiscsak orosz gázt töltenek majd.
Jó ütemben halad a magyar–szlovák tranzit földgázszállító vezeték magyarországi szakaszán a csővezeték árokba fektetése, hamarosan elkészül az Ipoly folyó alatt átvezető szakasz is, amely összeköti a magyar és szlovák területeket – közölte az MVM Zrt. csütörtökön.
Kilenc társaság érdeklődik eddig a jövőbeni szlovák-magyar gázvezeték kihasználása iránt.
Kedvező álláspontot fogalmaztak meg a környezetvédő szakemberek a tervezett szlovák-magyar gázvezeték szlovákiai szakaszával kapcsolatban. A szakértők támogatják a projekt megvalósítását, de mintegy kéttucatnyi új feltételt és követelményt is megfogalmaztak ezzel kapcsolatban - közölték kedden Pozsonyban.
Újra felméri a Szlovákiát és Magyarországot összekötő gázvezeték kihasználása iránti érdeklődést a projektet megvalósító szlovák Eurstream részvénytársaság, valamint a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt.
A magyar fél leállította a szlovák-magyar gázvezeték építését arra hivatkozva, hogy az számára nem kifizetődő - derül ki abból az interjúból, amelyet Antoine Jourdain, a gázvezeték szlovákiai részét építő Eustream társaság elnöke adott a Sme című napilapnak.